Kolej linowa na Skrzyczne – Szczyrk


Jedną z największych atrakcji turystycznych Szczyrku jest wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, liczący 1257 m n.p.m. Dolna stacja kolejki mieści się przy ul. Myśliwskiej 45
Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidów, o wysokości 1257 m n.p.m. Charakterystyczna sylwetka szczytu sprawia, iż jest w Szczyrku, ale także w całym kraju miejscem rozpoznawalnym, zarazem szczególnym z kilku powodów.

Skrzyczne to przede wszystkim raj dla narciarzy, oraz świetne warunki do uprawiania zimowego szaleństwa. Stoki Skrzycznego posiadają ponad 10 kilometrów różnych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, w tym trasę z homologacją FIS. Komfortowe korzystanie z narciarskich atrakcji gwarantuje m.in. nowoczesna kolej linowa, 4-osobowa kanapa. Turyści i narciarze mają do dyspozycji również kolej ze stacji dolnej na Jaworzynę.

Skrzyczne dostępne jest o każdej porze roku. Miejsce to odwiedza ponad 200 tys. To tu zbiega się wiele popularnych szlaków turystycznych

Ze stoków Skrzycznego roztacza się wspaniały widok na okoliczne szczyty i góry. Korzystając z kolei podziwiać można przepiękną panoramę Beskidu Śląskiego. Przejazd kolejką linową na Skrzyczne należy więc traktować jako pozycję obowiązkową.

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce.

Posiada całoroczne koleje linowe na dwóch odcinkach:

  • nowoczesną, 4-osobową na trasie Jaworzyna – Skrzyczne,
  • nowoczesną, 4-osobową na trasie ze stacji dolnej w Szczyrku na Jaworzynę

Szczyrk to także dwa wyciągi orczykowe:

  • nowoczesny wyciąg talerzykowy DOLINY II usytuowany na polanie Doliny na wschód od pośredniej stacji kolei linowej,
  • wyciąg orczykowy DOLINY III przebiegający wzdłuż trasy FIS z Dolin na Skrzyczne

Wyciąg podzielony jest na dwa odcinki:

  1. Szczyrk – Hala Jaworzyna: długość 1592 m, różnica poziomów 406 m.
  2. Hala Jaworzyna – Skrzyczne: długość 1181 m, różnica poziomów 296 m.
    Przejechanie jednego odcinka trwa około 15 minut. Istnieje możliwość zakupu biletu na jeden odcinek w dowolną stronę, lub na całą trasę ze Szczyrku na Skrzyczne i z powrotem.

Hala Jaworzyna znajduje się na wysokości mniej – więcej 920 m n.p.m. i stanowi świetny punkt widokowy. Z Jaworzyny można podejść na Skrzyczne niebieskim szlakiem turystycznym lub wjechać na szczyt kolejką. Warto wybrać noclegi w Szczyrku na ferie z dziećmi.