Tatry – Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska jest miejscowością z widokiem na cały łańcuch Tatr biegnący ze wschodu na zachód. W linii prostej mierzy 56 km długości i 17 km szerokości i zajmuje powierzchnię około 1400 km2.

Gmina Bukowina Tatrzańska składa się z 8 wsi : na grzbietach i stokach Pogórza Gliczarowskiego rozpościera się Bukowina Tatrzańska, a w jego dolinach leżą wsi Groń i Leśnica, zaś najbardziej na południu widać Brzegi. Nad Białką, na lewym brzegu, leży Białka Tatrzańska, a na przeciwnym, już w Spiszu – Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska.
W okolicach Bukowiny Tatrzańskiej występuje swoisty klimat lokalny. Średni roczny opad wynosi 854 mm. Śnieg utrzymuje się w Bukowinie od grudnia do marca, a w wyżej położonej części miasteczka, do końca kwietnia.
Osią komunikacyjną gminy są droga krajowa nr 49 wiodąca z Nowego Targu do granicy polsko-słowackiej w Jurgowie oraz droga wojewódzka nr 960 prowadząca przez Bukowinę Tatrzańską do polsko-słowackiej granicy w Łysej Polanie.
Bukowina Tatrzańska to przede wszystkim miejscowość rekreacyjna. Funkcjonują tam baseny termalne „Terma Bukowina„, różne wyciągi narciarskie, a także restauracje regionalne, gdzie można spróbować takich specjałów jak oscypek, bryndza, kwaśnica itp.
Część terenu gminy leży na Tatrzańskim Parku Narodowym, objęty ścisłą ochroną ze względu na rzadko występujący na terenie Polski górski ekosystem: świstaki, dzikie kozy, szarotkę alpejską, tojady, limbę i inne.