Tatry – Giewont

Mountain snowy landscape horizon

Giewont

 

Giewont (1895 m n.p.m.), znany też jako „Śpiący Rycerz” (z tą górą wyglądającą jak martwy wojownik w zbroi związana jest legenda o śpiących rycerzach w Tatrach), to szczyt górujący ponad Kotliną Zakopiańską, dobrze widoczny z Zakopanego.
Giewont bez wątpienia można nazwać symbolem Tatr, gdyż jego charakterystyczny kształt i stojący na szczycie od 1901 roku 15-metrowy krzyż sprawiają, że jest najbardziej rozpoznawalnym w całej Polsce. To jest najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, całkowicie leżący na terenie Polski.
Na szczyt Giewontu z Kuźnic – południowej dzielnicy Zakopanego, można dostać się szlakiem niebieskim, biegnącym przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, obok schroniska i Przełęcz Kondracką (prawie 3 godziny). Na szlaku tym, ponad Przełęcz Kondracką rozwijają się łańcuchy, latem często tworzą się tu korki, pomimo jednostronnego ruchu drogowego, bowiem Giewont to bardzo często uczęszczany szczyt przez turystów. Zakopane noclegi tanio zapewnia gością idealne warunki do wypoczynku w górach.
Nie licząc tego fragmentu, szlak prowadzący na Giewont jest dość łatwy, jednak należy zachować ostrożność, ponieważ wiele osób wspinaczkę na Giewont, zwłaszcza podczas burzy z piorunami, przepłaciło życiem.
Grań Giewontu dzieli się na trzy szczyty: Mały Giewont (zachód, 1728 m n.p.m.), Wielki Giewont (z krzyżem, 1895 m n.p.m.) i Długi Giewont (1867 m n.p.m.).