Karpacz

Sněžka / Śnieżka

Początki osadnictwa na terenach obecnego Karpacza związane były z napływem w XIV wieku poszukiwaczy złota i kamieni półszlachetnych. Od XVII wieku miasto znane było jako osiedle tzw. laborantów, w XIV w Karpacz znalazł się pod zwierzchnictwem Czech i dzielił losy polityczne Śląska. Od  XIX wieku miasto stało się znaczącym ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowym w szczególności sportów zimowych.

Karpacz to atrakcyjna górska miejscowość turystyczno-wypoczynkowa jest niezwykle popularnym miejscem wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Karpacz noclegi jest atrakcyjnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku,  to pomysł na wakacje nie wydając dużej ilości pieniędzy. Poza oczywistymi wyciągami  w Karpaczu działa całoroczne lodowisko, aquaparki, park linowy czy letni tor saneczkowy. Warto odwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki, Miejskie Muzeum Zabawek, Skocznię Orlinek, Karkonoskie Tajemnice.

Karpacz noclegi to znaczący ośrodek turystyki i sportów zimowych u podnóża Śnieżki, w dolinie Łomnicy i Łomniczki w obrębie Karkonowskiego Parku Narodowego.

Miejskie Muzeum Zabawek położone w Karpacza Górnym. Można tu podziwiać światowej kolekcję lalek oraz zabawek z całego świata stanowi prywatny zbiór Henryka Tomaszewskiego – twórcy Pantonimy Wrocławskiej.

Krucze Skały położone jest na trenie na terenie rezerwatu Kruczy Kamień, nad Kruczą Doliną na południowo-zachodnim zboczu góry Krucza Skała (681 m n.p.m.). Skały te należą do najokazalszych w polskich Karkonoszach. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej.

Dziki Wodospad – znajduje się w pobliżu dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę. Wodospad ten powstał w wyniku spiętrzenia zaporą przeciwrumoszową wód rzeki Łomnicy. Gdy woda w rzece przybiera, przelewa się ona nad zaporą tworząc bardzo efektowne kaskady