Wczasy w Poroninie

Poronin jest bardzo urokliwą miejscowością wypoczynkową, która znajduje się u zbiegu potoków Poroniec i Zakopianka. Nazwa „Poronin” w odniesieniu do miejscowości została użyta po raz pierwszy w 1624 roku. Wypoczywały tu takie osobistości jak Jan Matejko czy Leopold Staff. Jest to bardzo dobra baza na wypady w Tatry i na Podhale, dzięki niewielkiej odległości do Białego Dunajca i Zakopanego. Turyści przyjeżdżają do Poronina by poczuć podhalański klimat i skorzystać z wyśmienitych warunków do uprawiania narciarstwa. Spotykają się na wyciągu u Gruloka, gdzie mają do dyspozycji trasę narciarską oraz szkołę narciarską. Zakwaterowanie w Poroninie zapewnia duża liczba obiektów turystycznych takich jak: hotele, wille, pokoje, domki, apartamenty, pensjonaty. Poronin słynie z imprez i festiwali takich jak: Święto Bacowskie na Tarasówce, Poronińskie Lato, Święto Misia, Miodu i Bartników, Parada Gazdowska. W Poroninie znajdowało się niegdyś upamiętniające Włodzimierza Lenina – Muzeum Lenina.

Noclegi Poronin to duża baza noclegowa blisko Zakopanego, znajduje się wiele szlaków turystycznych, które swoim stopniem trudności są dostosowane do turystów mniej oraz bardziej zaprawionych w wędrówkach pieszych:
*Szlak czerwony: Gubałówka – Furmanowa – Suche – Poronin – Galicowa Grapa
*Szlak niebieski: Zazadnia – Wiktorówki – Sanktuarium MB Królowej Tatr, Kaplica MB Jaworzyńskiej – Rusinowa Polana – Palenica Białczańska
*Szlak żółty: Przełęcz Krzyżne – Czerwony Staw Pańszczycki – Murowaniec
*Szlak zielony: Wierch Poroniec – Goły Wierch – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja

Jeśli zamiast wędrówek pieszych wolicie jazdę na rowerze Poronin zapewnia również sporo tras rowerowych takich jak:
*Trasa rowerowa Biały Dunajec – Bukowina Tatrzańska
*Trasa górska Kościelisko – Dolina Chochołowska
*Trasa górska Zakopane – Witów – Dzianisz
*Trasa górska Ząb – Gubałówka – Bachledówka
*Trasa górska Biały Dunajec – Stołowe
*Trasa górska Białka – Droga Królewska – Czarna Góra
*Trasa górska Małe Ciche – Tarasówka
*Trasa górska Bukowina Tatrzańska – Czarna Góra – Leśnica