Beskid Żywiecki

Babiogórski Park Narodowy / Babia Góra National Park, Poland

Babiogórski Park Narodowy

 

Warto zobaczyć drugie największe (po Tatrach) pasmo górskie w Polsce, czyli Beskid Żywiecki w Karpatach Zachodnich. Jego najwyższy szczyt to Babia Góra (1725 m n.p.m.), która wraz z Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz rezerwatem biosfery UNESCO zapewnia turystom niezapomniane wrażenia. To jedyna taka góra w Beskidach, przywodząca na myśl alpejskie szczyty. Na tej górze swój początek ma rzeka Wisła.  Potrafi być naprawdę niebezpieczna, a zwłaszcza zimą. Dodam też, że bywa kapryśna, bo tutaj bardzo często i bardzo szybko następują załamania pogody. Nie bez powodu góra nosi też nazwę „Diablak„. Noclegi w Wiśle zapewniają turystom wpaniałe miejsca noclegowe.

Kolejnym wartym zdobycia szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Pilsko (1557 m n.p.m.), którego północno-zachodnie stoki w zimę stają się prawdziwym rajem dla amatorów zabaw w śniegu. Występujące tu wyciągi i trasy zjazdowe spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy.
Cała Żywiecczyzna słynie z pięknych widoków. Wysokie i masywne szczyty sąsiadują z malowniczymi dolinami, poprzecinanymi potokami. W tych zagłębieniach terenu można zwiedzić urocze wioski, które do dziś zachowują tradycyjną, ludową zabudową i żywą kulturą góralską. Najbardziej znane i polecane miejscowości z tego grona to: Zawoja (pod Babią Górą), Korbielów (z Pilskiem), Rajcza, Zwardoń i Jeleśnia, w której Rynku stoi zabytkowa Stara Karczma. Beskid Żywiecki jest też doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, m.in. czerwony Główny Szlak Beskidzki, a także bogata baza noclegowa ułatwiają przemierzanie tej jakże cudownej, górskiej krainy. Jednym z najpiękniejszych tutejszych szlaków turystycznych jest tutejszy Worek Raczański (z Wielką Raczą – 1236 m n.p.m.), ciągnący się od Zwardonia po Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Najtrudniejszym zaś szlakiem jest żółto znakowana Perć
Akademików o tatrzańskim charakterze, wiodąca na szczyt Babiej Góry. Najpopularniejsze miejscowości w Beskidzie Żywieckim oferujące dobre warunki i infrastrukturę narciarską to: Korbielów z Ośrodkiem Narciarskim, Pilsko, Zawoja z
Mosornym Groniem i Zwardoń z np. Ośrodkiem Zwardońskim. Najpopularniejsze i najlepiej rozwinięte z nich jednak jest oczywiście Pilsko – główne centrum narciarstwa w tej okolicy.