Karłów wczasy w Beskidach

U stóp Szczelińca nad Czerwoną Wodą leży Karłów, niewielka wioska położona w Górach Stołowych na wysokości 700 – 780 m npm. Miejscowość założona została w 1730 roku w miejscu skrzyżowania ważnych dróg znanych już w średniowieczu: Praskiego i Kręgielnego Traktu, łączących hrabstwo kłodzkie i Czechy. Noclegi Karłów to ciekawa miejscowość turystyczna leżąca w województwie dolnośląskim, na południu Kotliny Kłodzkiej, w Górach Stołowych. Z racji świetnego ulokowania dosłownie u stóp Szczelińca Wielkiego miejscowość jest bardzo popularna. Obecny rozkwit Karłowa związany jest z utworzeniem w 1981 r. Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego, który przeobrażono w 1993 roku w Park Narodowy Gór Stołowych. Obecnie w Ostrej Górze funkcjonuje turystyczne przejście graniczne Ostra Góra – Machov. Noclegi w górach to często wybierane miejsca noclegowe. Cieszą się dużo popularnością zimą jak i latem.
Atrakcje w Karłowie:
Błędne skały- Jest to rezerwat krajobrazowy w Górach Stołowych o powierzchni 21ha i położony na wysokości 853 metry. Według Legendy Błędne Skały stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Błędne Skały jest jedną z najbardziej znanych i odwiedzanych atrakcji turystycznych Gór Stołowych. Błędne Skały tworzą Labirynt skał o wysokości do 11 metrów.
Park Dinozaurów- Park powstał w 2009 roku i ma powierzchnię 8300m². Jest najwyżej położonym parkiem dinozaurów w Polsce. Obiekt jest wkomponowany w malowniczy górski krajobraz z naturalnymi formami skalnymi. W Parku Dinozaurów znajduje się 30 figur dinozaurów w formacie 1:1, czyli są figurami o naturalnych rozmiarach. Niektóre z figur mają wysokość nawet 20m. Zwiedzanie odbywa się w formie spaceru po ścieżkach edukacyjnych.
Szczeliniec Wielki- jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który ma wysokość 919m.n.p.m. Szczyt najłatwiej jest dostępny ze wsi Karłów. Na szczyt prowadzi ponad 600 kamiennych stopni, które zostały zbudowane na przełomie XVIII i XIX w.
Droga Stu Zakrętów- Jest to niezwykle malownicza górska droga (odcinek drogi wojewódzkiej nr 387), która łączy Radków przez Karłów i Lisią Przełęcz z Kudową. Szosa pokonuje deniwelację ponad 400 metrów przy długości około 23 kilometrów.
Trasy rowerowe, m.in. Międzynarodowa Trasa Rowerowa Góry Stołowe, Narciarskie trasy biegowe z Karłowa wokół Szczelińca Wielkiego o łącznej długości około 50 km PNGS.