Burmistrz Miasta Zakopane , Zakopiańskie Centrum Kultury i Miejska Galeria Sztuki zapraszają na wystawę 1. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Moje Zakopane” od 6 października 2017.
Temat wystawy jest próbą pobudzenia do głębszej refleksji nad relacją twórczą pomiędzy przenikającą się przestrzenią natury i kultury. Prezentowana wielowątkowość spojrzenia na Zakopane z różnych perspektyw
13 października 2017 Wernisaż połączony z ceremonią wręczenia nagród
„Moje Zakopane”
Zakopane , miasto leżące u stóp najpiękniejszych gór w Polsce, posiada swoją historię i żywą tradycję. Na renomę Zakopanego jako znaczącego ośrodka kultury, pracowały pokolenia różne dziedziny sztuki: ludzi pióra, plastyków, muzyków i aktorów. To w tym pionierskim okresie Jan Nepomucen Głowacki, Aleksander Kotsis, Józef Szermentowski, Walery Eliasz Radzikowski czy Wojciech Gerson, ukształtował się pierwszy komplementarny wizerunek Tatr i Zakopanego.
Przez rzesze wędrowców, kuracjuszy i turystów, złaknionych „uczuć wyższych”, spoglądały na zakopiańską osadę poprzez pryzmat malarskich wizji z pogranicza mitu i legendy, o
Koniec XIX w., wraz z nowymi trendami , obfituje w kolejne próby zdefiniowania fenomenu i gór. Koncepcje estetyczne Johna Ruskina, podsycone mistycznymi i prometejskimi pierwiastkami górskich pejzaży Caspara Davida Friedricha, spotykają się na zakopiańskim gruncie z postimpresjonistyczną i młodopolską fascynacją naturą, pejzażem i człowiekiem. Dokonania artystyczne tego okresu to wynik świadomego, wzajemnego przenikania się i koniunkcji natury i kultury. Zakopane stało się niewyczerpanym źródłem dla inspiracjicałej plejady najwybitniejszych polski artystów.
Romantyczny zachwyt nad nieokiełznaną potęgą żywiołu, olśniewające doznania światła i barwy, kubistyczno-formistyczna inspiracja rytmem drewnianej architektury i faktura skalnej, zachwyt oryginalnym pięknem rodzimego folkloru i fascynacja heroicznymi przymiotami góralskiego ludu… Wszystkie te inspirujące wątki zobaczymy w obrazach Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Weissa, Jerzego Jarockiego,Władysława Ślewińskiego, Edwarda Okunia, Stanisława Kamockiego, Władysława Skoczylasa, Teodora Axentowicza, Stanisława Gałka, Zofii Stryjeńskiej i Tadeusza Kulisiewicza.
„Panorama Tatr”, po krótkim epizodzie ekspozycyjnym, pocięta na fragmenty ginie bezpowrotnie w ogarniętej piekłem I wojny światowej Rosji.
W tle tych znaczących dokonań twórczych rozgrywa się zapomniany dramat największego zbiorowego dzieła malarskiego w dziejach polskiego malarstwa.
Zakopane odegralo rolę jako ”duchowy matecznik” dla rodzących się w owym czasie nowych teorii estetycznych, filozoficznych i malarskich. To z „ducha i materii” zakopiańskiej rodzi się fascynująca twórczość i osobowość Witkacego, t. To tutaj w tyglu naukowych, filozoficznych i artystycznych polemik, toczonych w gęstej atmosferze pomiędzy „Porajem” a kawiarnią Trzaski, powstaje idea „strefizmu” – fundamentalna teoria widzenia – „Wielość rzeczywistości” Leona Chwistka.
Tatrzańskie inspiracje odnajdujemy w pracach Andrzeja Wróblewskiego, w cyklu „Miast w górach” Jerzego Nowosielskiego, w asamblażach i realizacjach monumentalnych Władysława Hasiora. Niezwykle istotną rolę w twórczej inspiracji sztuką rodzimą odegrałAntoniego Kenara i jego uczniów, których dokonania i „zakopiańskie widzenie świata” odcisnęły czytelne piętno na obrazie sztuki polskiej lat 60-tych i 70-tych.
Początek nowego wieku, wraz z zalewem zdewaluowanych wartości i idei, płytką i złudną obietnicę indywidualnego przeżycia i łatwego wzruszenia. Ośrodki takie jak Zakopane w sposób wyjątkowy stały się podatne na „podaż” pustych idei, tanich sloganów, obiegowych półprawd i archaicznych.
Wystawa malarska „Moje Zakopane” jest próbą artystycznego pokazania owego magicznego pierwiastka, który Witkacy przed laty nazwał „zakopianiną”. Zakopane jako źródło inspiracji, jako miejsce pracy twórczej, jako stan świadomości.
Lidia Rosińska-Podleśny
z-ca dyrektora ds. artystycznych
Zakopiańskie Centrum Kultury
Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego
Zachęcamy do zapoznania się z tekstami jurorów konkursu promującymi wystawę:
Moje, twoje, nasze – Tatry i Zakopane oczami malarzy – autor Arkadiusz Karapuda
SEN O ZAKOPANEM – autor Zofia Gołubiew
Wystawa potrwa do 3 grudnia 2017.
Tanie noclegi Zakopane to bogata oferta noclegów dla każdego kto chce wypocząć lub spędzić aktywnie urlop