Tatry – Morskie Oko

Top of Rysy

Morskie Oko

 

Morskie Oko jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego. Ma największą powierzchnię kwadratową (34,93 ha) pośród jezior w Tatrach i leży w Dolinie Rybiego Potoku, 25 km od Zakopanego. Można dojechać do Palenicy Białczańskiej samochodem, tudzież autobusem, pozostałe 8 km trzeba przejść lub przejechać dorożką (zimą saniami). Morskie Oko jest popularne dzięki niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i Rysy, najwyższy szczyt. Nad Morskim Okiem znajduje się też schronisko górskie.
Mimo tego, że to jezioro znajduje się stosunkowo blisko, dojazd z Zakopanego w lato może zająć sporo czasu, głównie dlatego, bo znalezienie miejsca na parkingu w Palenicy podczas sezonu wakacyjnego jest nie lada wyzwaniem i powoduje wielokilometrowe korki na drodze dojazdowej. Radziłbym skorzystać z jednego z busów prywatnych kursujących spod dworca PKP (przewóz kosztuje 8 zł), chociaż przewoźnicy wykorzystują do maksimum pojemność swoich busów i panuje w nich spory ścisk.
Zaletą korzystania z busów jest uniknięcie korków, gdyż kierowcy (delikatnie mówiąc) omijają przepisy drogowe. Trudno liczyć na komfort i wygodę w trakcie podróży, najbardziej liczy się to, by przewieźć jak największą liczbę osób. Kiedy już dotrzemy do Palenicy Białczańskiej, do Morskiego Oka pozostało 8 km drogą asfaltową, która prowadzi wśród lasów.