Sudety – Polanica-Zdrój

Akiba Rubinstein przed Pijalnią w Polanicy-Zdrój

Pomnik Akiby Rubinsteina pod „Wielką Pieniawą”

 

Polanica-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową, położoną w dolinie Bystrzycy Dusznickiej. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1397 roku i według niej miasto należało do rodziny von Lazanów. Po wymarciu rodu podzielono miejscowość między augustianów i rycerstwo polskie. Po likwidacji kłodzkiego konwentu zakonu w 1595 roku, Polanica-Zdrój należała do jezuitów, ale spalono ją przez Szwedów w 1645 roku. Miasto odbudowano, ale po rozwiązaniu zakonu jezuitów w 1773 roku należało do Prusów. Uzdrowiskiem zostało po tym, jak je wykupił i wyposażył Wenzel Hoffman, wrocławski przemysłowiec. W 1914 roku, w związku z wojną światową, uzdrowisko było zamknięte, ale prowadzono specjalny szpital w domu zdrojowym. Po II wojnie światowej Polanica-Zdrój należała do Polski. Noclegi Polanica Zdrój zaprasza.

Noclegi w Polanicy Zdrój jest idealnym miejscem do spędzenia urlopu z rodziną. Jest mnóstwo atrakcji które zachęcają turystów do częstszych odwiedzin malowniczych krajobrazów np. Zieleńca, gór
stołowych, zabytków ziemi kłodzkiej itp.

Poza uzdrowiskiem warto zobaczyć też liczne pomniki (w tym pomnik Akiby Rubinsteina, mistrza szachów) i tablice pamięci, a także stare miasto, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i park zdrojowy.