Sudety – Karpacz

Wang, Vang, Temple, Church, Karpacz, Architecture

Świątynia Wang w Karpaczu

 

Karpacz jest miastem leżącym na Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Na początku istnienia był osadą poszukiwaczy złota z XII wieku. Pierwsze zapiski o niej pochodzą z wieku XIV. Podczas trwania wojny trzydziestoletniej osiedlili się tam religijni zbiegowie z Czech. Po II wojnie światowej wcielono Karpacz do Polski. Wtedy nazwano ją Szterlingowo nazwiskiem dowódcy-zdobywcy Śnieżki. Dopiero 1960 roku nadano jej współczesną nazwę.

Karpacz leży  u stóp uroczych Karkonoszy z górującą  Śnieżką z  najwyższym szczytem Karpacza. To  świetne miejsce na uprawianie  sportów zimowych, narciarstwa.

Wśród zabytków Karpacza można znaleźć stare miasto z XIX i XX wieku, zabytkowe domy, kościoły (w tym zespół kościoła Wang), schroniska i kaplica pw. św. Wawrzyńca na Śnieżce. To miasto jest też świetną bazą wypadową na Sudety.

Karpacz  jest turystycznym miastem położonym w południowo zachodniej Polsce graniczy z najwyższym szczytem  Sudetów – Śnieżce . Karpacz tanie noclegi oferuje tysiące miejsc noclegowych