Muzeum Tatrzańskie i Miasto Zakopane serdecznie zapraszają na otwarcie Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków

Muzeum Tatrzańskie i Miasto Zakopane serdecznie zapraszają na otwarcie Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków. Po uroczystości wyruszą 2 spacery, w towarzystwie twórców projektu, wytyczone trasą dedykowaną osobom zasłużonym dla naszego miasta. Głównymi punktami będą  Stary Cmentarz, Krupówki, główne Muzeum Tatrzańskiego. Dokładny przebieg trasy oraz nazwiska zasłużonych osób pozostają owiane tajemnicą.

Spacer zakończy się w willi Oksza, od godziny 12.30, w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza będą odbywać się posiady  poświęcone pamięci Znakomitych Zakopiańczyków. Ponadto odbywać się będą warsztaty plastyczne dla dzieci (zapisy pod numerem telefonu 18-20-152-05,

Noclegi Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Zakopane  przyciąga rzesze turystów. Błędem byłoby sądzić, że chodzi tylko o góry,  z daleka widzimy skaliste szczyty to naprawdę robi na człowieku wrażenie. bo otaczają nas wzniesienia o wysokości nawet 2301m (Świnica) czy 1985m (Kasprowy Wierch). Gdzieś między nimi jest cel naszej podróży- miasteczko, które tętni życiem o niespotykanej aktywności.  Zakopane było i ciągle jest miejscem ulubionym przez wielu artystów, których ślady obecności spotkamy wielokrotnie spacerując ulicami miasta.

Dwa główne deptaki Zakopanego to Krupówki i Krzeptówki. Szczególnie zachęcająco wyglądają wyroby z drewna oraz najatrakcyjniejsze są oscypki. Co zniechęca? Tłum ludzi. Czasem dosłownie trzeba deptać sobie po piętach. Zakopane to miejsce  dla szukających spokoju i pragnących kontemplować górskie krajobrazy, tutaj rozpoczyna się wiele górskich szlaków,  każdy znajdzie na nich swój cichy kąt,  Tatry to bowiem miejsce bogate w niespotykane okazy fauny i flory, potrafią zachwycać i przyciągać uwagę równie uporczywie jak tutejsze widoki.

Niewątpliwą atrakcją jest targ pod Gubałówką, gdzie oprócz wszelkich możliwych odmian góralskich serów, niemal wysypujących się ze straganów, kupimy także wszystko blisko do wyciągu na Gubałówkę. Muzeum Tatrzańskie- cały folklor i przyroda Tatr zgromadzone na dwóch piętrach. MKasprowicza z licznymi pamiątkami po pisarzach, a melomanom polecam odwiedziny w domu Karola Szymanowskiego, czyli w Atmie. Wędrówka przez takie obiekty pozwoli nam zrozumieć górską atmosferę. Drewniane domy mają swój wyjątkowy urok, a świadomość ich unikalności sprawia, że mamy poczucie istnienia w innym świecie  Możemy potwierdzić wkraczając w mury tutejszych świątyń. Najstarsza z nich to drewniana świątynia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej,W pobliżu znajduje się podobny wiekiem, ale już z kamienia kościół św. Rodziny, z pięknym, rzeźbionym ołtarzem w formie tryptyku Sanktuarium Fatimskie na Krzeptówkach , stanowiące wotum wdzięczności górali za uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku.

Będąc w Zakopanym koniecznie trzeba zobaczyć Wielką Skocznię na Krokwi.

Obowiązkowym punktem jest także Morskie Oko. Trzeba co prawda poświęcić na dotarcie do niego trochę więcej czasu, ale nasz wysiłek na pewno się opłaci.

Do Zakopanego przyjeżdża się z różnymi zamiarami: odpoczywać, wędrować, podziwiać. I właśnie dlatego warto i trzeba tu przybywać.

W Zakopanem ma początek wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych wiodących w różne partie Tatr.  Kolejką linowo-torową wjedziemy na Gubałówkę, natomiast kolejką linową na Kasprowy Wierch. Wyciągiem krzesełkowym dostaniemy się na Butorowy Wierch

Zima tłumy kibiców zbierają się pod Wielką Krokwią gdy odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.

W Zakopanem znajdziemy Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza,

Ulubionym miejscem spacerów i zakupów turystów są Krupówki. Przy Krupówkach znajduje się Muzeum im Tytusa Chałubińskiego, luksusowe noclegi, pokoje, pensjonaty, hotele Zakopanego. Z deptaku rozciąga się także wspaniały widok na Giewont. P