Kościelisko, Witów, Dzianisz to coroczne miejsce wielu imprez kulturalnych

Kościelisko, Witów, Dzianisz to coroczne miejsce wielu imprez kulturalnych.

Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko wspólnie ze Związkami Podhalan i innymi stowarzyszeniami w każdej miejscowości zapewniają bogatą i ciekawą ofertę kulturalną.

Na przełomie czerwca i lipca ma miejsce cykliczny konkurs ciast „Góralskie Słodkości” organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. Impreza ta została wyróżniona w 2015 roku przez Kapitułę Marki Tatrzańskiej.

Stowarzyszenie organizuje także na przełomie października i listopada cykliczny konkurs nalewek domowych „Smaki Babiego Lata”.

Pod koniec lipca odbywa się „Witowiańska Watra” z mistrzostwami świata w jedzeniu bundzu.

W sierpniu, w Dolinie Chochołowskiej rozpoczyna się „Święto Lasu”.

Zamknięciem sezonu letniego – w połowie września – jest „Polaniarski Osod”, który oznacza symboliczne zakończenie wypasu owiec w Tatrach.

Warto też wspomnieć o jesiennych projektach kulturalnych.

Wykopki w Dzianiszu” są imprezą plenerową, podczas której odbywa się konkurs na potrawy z rzepy, czyli ziemniaków.

Majowe Granie” w listopadzie to cykliczny koncert dedykowany Markowi Łabunowiczowi – Mai oraz Bartkowi Olszańskiemu, tatrzańskim ratownikom, którzy zginęli podczas wyprawy ratunkowej w 2001 roku.

 

W grudniu koło Gospodyń Wiejskich organizuje imprezę mikołajkową dla seniorów z Kościeliska „Dzieci dziadkom i pradziadkom”.

Wreszcie „Parada Gazdowska”, czy „Ferie z Folklorem” to imprezy, które zimową porą wprowadzają nas w świat wciąż żywej kultury podhalańskiej.

To tylko najważniejsze wydarzenia, które się u nas odbywają, program imprez kulturalnych w Gminie Kościelisko jest o wiele bogatszy, a mnogość imprez powoduje, że na terenie każdej z trzech miejscowości o każdej porze roku każdy z Państwa znajdzie coś, co go szczególnie zainteresuje.