Tatry

Vysoké Tatry panoráma

Wysokie Tatry widziane od strony Słowacji

 

Tatry stanowią najwyższe góry w Karpatach, w tym Gerlach (2655 m n.p.m.) i Rysy (2499 m n.p.m.). Leżą na granicy polsko-słowackiej. Polski obszar Tatr jest objęty ścisłą ochroną ze względu na rzadko występujące gatunki roślin i zwierząt. Na tym terenie założono Tatrzański Park Narodowy. Nazwa pochodzi od staroruskiego toutry, czyli piekło, góralskiego Tatari, siedlisko Tatarów lub celtyckiego tertre, wzgórze. Tatry to młode góry fałdowe orogenezy alpejskiej. Szczególnie wyłania się ich trzon krystaliczny. Najdłuższą i najgłębszą tatrzańską jaskinią jest Cień Księżyca o długości 30,5 km. Turyści jednak nie mają do niej dostępu.

W Tatrach rośnie kilka endemitów, czyli wyjątkowych dla pewnego obszaru gatunków, na przykład goździk lśniący, urdzik karpacki i ostróżka tatrzańska. Te góry mają też bogatą faunę – do granicy lasów składa się ze zwierząt nizinnych takich jak jastrząb zwyczajny, kania ruda, pustułka zwyczajna, niedźwiedź brunatny.

Do dzisiaj Tatry są centrum polskiej turystyki i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Główną atrakcją jest widok na całe pasmo górskie z Gubałówki.