Szklarska Poręba świetna lokalizacja dla osób szukających ciszy i spokoju

Szklarska Poręba – to miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wys. 440-1471 m.n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z kulminującą nad miastem Szrenicą ( 1362 m npm ), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem ( 1058 m npm ) i Czarną Górą ( 965 m npm ), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Szklarska Poręba, przy stosunkowo niewielkiej liczbie stałych mieszkańców (6464 tys.), zajmuje duży obszar 75,44 km2 z czego aż 84% stanowią tereny leśne. Niewiele jest w Polsce obszarów tak sprzyjających rekreacji jak okolice Szklarskiej Poręby.

Cisza, wciąż zmieniające się krajobrazy, w zależności od oświetlenia czy pory dnia, połączone z szumem krystalicznie czystych potoków i wodospadów spadających w otoczeniu granitowych skał – to elementy wpływające niezwykle kojąco na naturę ludzką.

Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku.Warunki klimatyczne, które tu panują, porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 2000 m npm. Głównym atutem Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych, jest długo zalegająca pokrywa śnieżna – średnio przez 110 dni w roku, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla amatorów „białego szaleństwa”.

Szklarska Poręba pensjonaty, wille, apartamenty, kwatery prywatne położone w cichej i spokojnej okolicy. W pobliżu centrum miasta, Dworzec kolejowy. Wyciąg narciarski.

Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach.

Amatorów jazdy szosowej zapraszamy na dziesiątki kilometrów dróg biegnących w jedną stronę na Przedgórze Karkonoskie, w drugą na Przedgórze Izerskie.

Sieć wyciągów składa się z dwuodcinkowego wyciągu krzesełkowego oraz 5 wyciągów orczykowych.

Szklarska Poręba noclegi to bogata baza noclegowa w centrum miasta jak i w okolicach.


Cała sieć malowniczych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich, to sieć tras rowerowych o różnym stopniu trudności – jedne z ostrymi podjazdami i podnoszącymi adrenalinę zjazdami, inne stworzone na wycieczki rowerowe dla całej rodziny.

W Szklarskiej Porębie Jakuszycach, śnieg utrzymuje się grubą warstwą aż do późnej wiosny

Szklarska Poręba noclegi domki to miejsca noclegowe w cichym i malowniczym miejscu, bliskood centrum miasta z bardzo dobrym dojazdem docenianym szczególnie zimą. W pobliżu: – zjeżdżalnia grawitacyjna , – wyciągi narciarskie wypożyczalnia nart, rowerów, quadów – basen kryty , – wspinaczka górska

Coraz częściej przyjeżdżający do Szklarskiej Poręby turyści oprócz szczoteczki do zębów zabierają „górala”, bowiem coraz bardziej popularne staje się pokonywanie górskich traktów na rowerach.

Okolica: świetna lokalizacja dla osób szukających ciszy i spokoju, spacerowiczów, rowerzystów – szlaki turystyczne , trasy rowerowe; * najstarsza d, to miejsce najsilniej związane z historią tutejszego osadnictwa, bogate w atrakcje turystyczne; * w pobliżu Lipa Sądowa, Złoty Widok, Chybotek, Muzeum V. Hoffmana, Zbójeckie Skały, sztolnie, Zakręt Śmierci, Muzeum Ziemi, Czerwona Jama, Muzeum Energetyki, Chata Walońska, Orla Skała z kaplicą walońską, Leśna Huta, Wodospad Szklarki ;

Szklarska Poręba jest też znakomitym miejscem wypadowym do pobliskich miejscowości wypoczynkowych Dolnego Śląska i czeskich Karkonoszy (w oparciu o kilka przejść granicznych, tak pieszych jak i samochodowych – aż po złotą Pragę).

Ofertę miasta wzbogacamy niezwykle atrakcyjnym kalendarzem imprez.