Sudety – Szklarska Poręba

Street in Szklarska Poręba

Szklarska Poręba, ulica w centrum miasta

Szklarska Poręba jest to przepiękna miejscowość leżąca u podnóża Karkonoszy, jednych z piękniejszych gór w Polsce. Szklarska Poręba cieszy się ogromnym powodzenie pośród turystów  ze względu na panujący tutaj klimat, który przypomina klimat występujący w Alpach na wysokości 2000m n.p.m.

Szklarska Poręba to miasto położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów: Kamieńczyka i Szklarki. Tereny tej miejscowości były wykupione przez Joannitów ze Strzegomia (dzisiejsze Cieplice) ze względu na poszukiwania złota i kamieni szlachetnych. Potem, w połowie XIV wieku, założono tu pierwszą hutę szkła. W celu napędzania pieca w hucie, trzeba było wycinać dużą liczbę drzew. Stąd wzięła się nazwa „Szklarska Poręba”. Nazwa ta została ustalona dopiero w 1946 roku. W 1959 roku Szklarska Poręba otrzymała prawa miejskie, a w 1999, ogłoszono ją Stolicą Programu III Polskiego Radia.

Malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki.

Do Szklarskiej Poręby przyjeżdża mnóstwo turystów, z czym wiąże się duża liczba miejsc noclegowych. To świetna baza wypadowa na Karkonosze. Znajdują się tam również stare miasto, kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, młyn św. Łukasza, zabytkowe domy, wille i budynek starej huty szkła „Julia”. Szklarska Poręba, będąca też ośrodkiem sportów zimowych, gościła narciarzy podczas Pucharu Świata w biegach narciarskich 2011-2012.