Park Kudowa-Zdrój pod starą częścią Zameczka
Kudowa-Zdrój to miasto uzdrowiskowe na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1354 roku i mówią o biednej miejscowości czeskiej. W XVII wieku odkryto źródła wód leczniczych. W 1777 roku ukazały się o niej informacje we Wrocławiu, oparte na wynikach analiz balneologicznych. W uzyskaniu statusu uzdrowiska pomogła linia kolejowa Kłodzko-Kudowa-Czechy. Wraz z zakończeniem II wojny światowej, włączono Kudowę do Polski, nadano jej prawa miejskie oraz zmieniono jej nazwę na obecną.
Kudowa Zdrój położona jest nad potokiem Bystra. Kudowa Zdrój leży na wysokości 400 – 480 m n.p.m.
Kudowa Zdrój położona na południowych stokach powoduje, że ma ona łagodniejszy klimat od miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej . Pier
W Kudowie Zdrój w XVII w. odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. W 1636 r. powstały pierwsze urządzenia kąpielowe. Kudowa Zdrój należy do najstarszych uzdrowisk w Polsce i Europie.
Zabytki Kudowy Zdrój
- historyczny układ urbanistyczny, z XV-XX w.;
- kościół pw. św. Katarzyny, z 1679 r. XIX w.;
- cmentarz przykościelny;
- kaplica ewangelicka, ob. kościół par. ewangelicki,
- dzwonnica wiejska z XIX w.;
Poza uzdrowiskiem warto także zobaczyć miejscowe świątynie (w tym widowiskowa Kaplica Czaszek), stare miasto, park zdrojowy, skansen w Pstrążnej i dzwonnicę z XVII wieku.