Solina nad jeziorem solińskim

Zalew Soliński


To gigantyczna budowla hydrotechniczna, która we wnętrzu skrywa kilometry korytarzy na kilku poziomach.

Zalew i zapora powstały na terenach odzyskanych po II wojnie światowej, kiedy to do Polski wróciło 480 km2 Bieszczad. Pod wodą zniknęły wsie: Zadział, Polany, Łęg, Paraszczakówka, Wąglisko, Jutrynia, Zawóz oraz Solina.

Zapora w Solinie jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o dł. 664 m, podzieloną na 43 sekcje, wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3. Na koronie zapory znajduje się popularny deptak w Bieszczadach,  gdzie każdy turysta przybywający w Bieszczady stawia piesze kroki w Bieszczady to tza brama bieszczadzka .Budowa zapory trwała 8 lat, pracowało przy niej 2000 robotników Przekrój poprzeczny zapory ma kształt zbliżony do trójkąta. Wewnątrz zapory biegną galerie komunikacyjno-kontrolne o łącznej długości 2 073 m. Przelewy zamykane są zamknięciami segmentowymi o konstrukcji spawanej. W sekcjach przelewowych znajdują się dwa upusty denne. W sekcjach zapory przylegających do elektrowni wodnej zabetonowane są rurociągi stalowe doprowadzające wodę do turbin elektrowni. Poniżej sekcji przelewowo-upustowych zapory w celu rozpraszania energii wody, znajduje się podłoże w postaci betonowej płyty wypadowej uzbrojonej w dwa rzędy szykan.

Elektrownia Wodna Solina (uruchomiona w 1968 r.), szczytowo-pompowa z czterema turbozespołami typu Francisa o mocy zainstalowanej 200 MW i produkcji rocznej energii elektrycznej 230 GWh.
Zalew Soliński to pięćset milionów metrów sześciennych wody, które w ryzach trzymają „zielone wzgórza” oraz 2 000 000 ton betonu. Zzbiornik powstały w sercu Bieszczadów, to serce turystyczne całego regionu.

Gdzie pojechać w Bieszczady?


Solina, Polańczyk oraz Jezioro Solińskie to bez wątpienia to największe atrakcje w województwie podkarpackim. Solina znajduje nad Jeziorem Solińskim. Jezioro Solińskie to takie bieszczadzkie morze, nad którym wczasowicze potrafią spędzić cały urlop. Turyści często wybierają Solina noclegi na noclegi nad jeziorem solińskim, obok Jeziora Solińskiego, czyli sztucznego zbiornika retencyjnego, który powstał na skutek spiętrzenie wód rzeki Solinki

Noclegi nad Soliną czy Solina domki nad jeziorem przyciąga wczasowiczów jak magnes, dzięki malowniczym terenom oraz atrakcjom. Odpoczniesz tutaj na plaży, na rowerze, na żaglach i w dobrym pensjonacie , jak w największym kurorcie. Solina noclegi nad jeziorem to idealna okolica na rodzinne wakacje, bo każdy spędzi tu taj czas tak, jak chce.

Malowniczo położone domki w Bieszczadach nad Jeziorem Solińskim sprawia, że Polańczyk noclegi stał się popularnym kurortem wypoczynkowo – leczniczym w górach. W Polańczyku bardzo rozwinęła się baza noclegowa i wypoczynkowa.

Czy warto jechać do Polańczyka ?


Polańczyk to piękna miejscowość , która w pełni wykorzystuje walory turystyczne Jeziora Solińskiego. W ofercie znajdują się liczne propozycje rejsów po jeziorze, połowów ryb, wycieczek oraz punkty gastronomiczne i plaże. Większa część miejsc noclegowych w Polańczyku ma bezpośredni dostęp do plaż.
Noclegi w Polańczyku oferują wiele pensjonatów, domków letniskowych, całorocznych domów uzdrowiskowych, hoteli blisko jeziora. Polańczyk domki w szczególności cieszą się ogromną popularności w śród turystów przybywających w Bieszczady.

Polańczyk to drugi po Solinie co do wielkości bieszczadzki kurort.