nadchodzące wydarzenia w Krościenku nad Dunajcem


Lipiec 2017

Krościenko to piękna miejscowość w  Pieninach,  kotlina, otoczona jest pasmami gór Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego.  W Krościenku przepływają rzeki Dunajec i Krośnica. Krościenko nad Dunajcem noclegi  pełni rolę bazy wypadowej  szczególnie w Pieniny, tereny Pienin zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski. Krościenko,to doskonała baza turystyczna na wyprawę do Polskiej oraz Słowackiej części Pienińskiego Parku Narodowego

W Krościenku znajduje się końcowa przystań spływu Dunajcem.

–Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego,
-Źródła szczawy
– Stary dwór rodziny Dziewolskich, ostatnich właścicieli Krościenka,
-Stary dwór rodziny Dziewolskich, ostatnich właścicieli Krościenka,
-Centrum Ruchu Światło-Życie,
-Nowy kościół parafialny pw. Dobrego Pasterza z grobem,
-Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego,
-Wyciąg narciarski na zboczu Stajkowej.
-Liczne kapliczki, m.in. kapliczka św. Kingi,
-Zabytkowe domy mieszczańskie,
-Kaplica wotywna pw. Przemienienia Pańskiego z 1710 r.,

W Krościenku latem na rynku  czekają  dorożki, a zimą organizowane są liczne kuligi. Latem w  amfiteatrze „Pod wierzba” organizowane są liczne imprezy kulturalne. Gmina Krościenko nad Dunajcem położona jest w południowo – wschodniej części województwa małopolskiego od wschodu graniczy z miastem Szczawnica, oraz gminą Czorsztyn,  Łącko i gminą Ochotnica Dolna.  Główna jej część rozciąga się wzdłuż doliny Wąskiego Potoku, uchodzącego do Krośnicy.   Bliskość gór i czyste powietrze sprawiły że stał się miejscowością turystyczną,  Dolna część wsi położona Jest przy drodze nr 969 górna sięga w Gorce. Wieś rozciąga się na obszarze położonym na wysokości od ok.550 – 700 m n.p.m. Powstanie wsi datuje się na wiek XVI, była typową wsią górską, której mieszkańcy utrzymywali się z pasterstwa.

1,2.07 – II Letnia Triada Pienińska – Amfiteatr „Pod Wierzbą”,

1.07 – Impreza rekreacyjno rodzinna – Amfiteatr „Pod Wierzbą”,

9.07 – Dzień z Pienińskim Parkiem Narodowym, pokazy, prelekcje, konkursy, występy – Amfiteatr „Pod Wierzbą”,

15.07 – Turniej Piłki Plażowej o Puchar Wójta. Występy w Amfiteatrze „Pod Wierzbą”,

8 Letni Festiwal „Pieniny Kultura Sacrum”
22.07, 23.07, 29.07, 5.08, 12.08

23.07 – XI Jarmark Krościeński, pokazy twórców, wystawców, występy, Amfiteatr „Pod Wierzbą”,

27.07 – Występ zespołów uczestniczących w konkursie „Dzieci Gór” – Nowy Sącz, Amfiteatr „Pod Wierzbą”,

30.07.2017  – Dzień z GOPR, impreza rekeracyjno rodzinna, Amfiteatr „Pod Wierzbą”,

30.07 – Gminne Zawody OSP,

Pieniny tanie noclegi  są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w naszym kraju.  Dużą atrakcją turystyczną jest spływ Przełomem Dunajca. Przez wiele lat spływ zaczynał się spod Zielonych Skałek w Czorsztynie. W związku z budową zapory na Dunajcu, trasę spływu skrócono o sześć i pół  kilometra, a przystań flisacką przeniesiono do przysiółka Sromowiec Wyżnych – Kątów. Dawny Czorsztyn. Pieniny bywają często określane „najładniejszych gór w Polsce”. 

Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce sprawiają to  walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze  oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa oraz wody uzdrowiskowe w uzdrowiskach: Szczawnicy i Krościenku.  Wulkanicznego pochodzenia są andezytowe wzgórza wzdłuż północnej granicy Pienin: Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest spływ tratwami przełomem Dunajca, interesujące są również ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy.