Mazury – opis, atrakcje…

Mazury to region etnograficzny w północno – wschodniej części Polski.
Każdego roku Mazury przyciągają niezliczone tłumy turystów, którzy odnaleźć mogą tu zarówno ciszę i spokój w maleńkich miejscowościach zagubionych wśród lasów, jak i ciekawą rozrywkę w słynnych kurortach Określenie tych terenów przez Niemców Masurenlandpojawiło się dopiero w XIX w. i miało na celu sztuczne wydzielenie protestanckich Mazurów jako odrębnej narodowości. Ludność pochodzenia polskiego przeważała na Mazurach aż do czasów wielkiej epidemii w latach 1708-1711. Na wyludnione przez pomór tereny Mazur zaczęli napływać koloniści niemieccy.

Od XIX w. walka z Polskością przybrała ostrzejsze formy i tak po wyborach w 1920 Mazury pozostały w Państwie niemieckim. Po 1945 Mazury znalazły się w granicach Polski. Mazury należą do pojezierza Mazurskiego charakteryzującego się urozmaiconą rzeźbą terenu z licznymi jeziorami polodowcowymi.

Rzeźba terenu Mazur jest bardzo urozmaicona. Jest to efektem działalności lodowca kontynentalnego, który nasuną się na te tereny w plejstocenie

Czytaj więcej na https://www.bryk.pl/wypracowania/geografia/geografia-spoleczno-ekonomiczna/8243-mazury-geograficzna-charakterystyka-obszaru.html#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

Potoczna nazwa Kraina Tysiąca jezior. W samym woj. Warmińsko-Mazurskim są 1003 jeziora o powierzchni powyżej 1 ha.

Mazury posiadają najbogatsza sieć wodną Polski. Jezior jest tu znacznie więcej -ok. 4 tysięcy. Największe są Śniardwy (113,8 km2) i Mamry (104,5 km2) w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. . Głównym symbolem „mazurskości” są Wielkie Jeziora Mazurskie -licząca ok. 1700 km2 kraina. Mazury to raj dla żeglarzy i kajakarzy, a także miłośników ciszy i spacerów po lesie. Rejon porasta puszcza Piska, pokryta siecią szlaków pieszych, rowerowych i konnych. W okolicy można zwiedzić dużo gotyckich zamków i kościołów, wzniesionych przez władających niegdyś tymi ziemiami Krzyżaków.
Najpopularniejsze miejscowości mazurskie to: MikołajkiRuciane-NidaOstróda, Mrągowo, OlsztynGiżyckoWęgorzewo, stale poprawia swą ofertę dla turystów.

Mazury to bardzo popularne wśród Polaków miejsce wakacyjne. W większych ośrodkach turystycznych (Mikołajki, Mrągowo, Giżycko) w lecie odbywają się liczne sportowe i kulturalne imprezy. Mazury obejmują swoim zasięgiem terytorialnym takie miasta jak Nidzica, Szczytno , Pasym, Mrągowo, Pisz, Mikołajki, Węgorzewo, Kętrzyn, Olsztynek i Ostróda.