Małe Ciche noclegi w górach

Miłośnicy aktywnego wypoczynku zarówno latem jak i zimą wybierają noclegi w górach. Popularną miejscowością jest Małe Ciche, które znajduje się w gminie Poronin, wioska położona jest na obszarze Pogórza Bukowińskiego, na wysokości około 830–860 m n.p.m., tuż pod Tatrami, w dolinie Filipczańskiego Potoku.

Ciekawostką jest fakt, że wierzchołkowa część Gęsiej Szyi zbudowana jest z dolomitowych skałek, które wypiętrzają się tu na wysokość około 15 m, są to tzw. Waksmundzkie Skałki. We wsi znajduje się stacja narciarska Małe Ciche, a na ośrodek składają się: trzy wyciągi orczykowe i kolej krzesełkowa, cztery trasy narciarskie o różnej długości sztucznie naśnieżane i oświetlone, Snowpark, wypożyczalnia sprzętu i serwis, szkoła narciarska a także sala zabaw dla dzieci Małe Ciche noclegi blisko wyciągu szukają turyści spragnieni białego szaleństwa. Znajdują się tu także wyciągi narciarskie o różnym stopniu trudności, są wypożyczalnie nart. Warto wiedzieć, że z Małego Cichego na rowerach można objechać w jeden dzień całe podnóże Tatr Wysokich.

Kiedy najlepiej wybrać noclegi w Małem Cichem?

Latem miejscowość odwiedzają osoby uwielbiające kolarstwo górskie. Ciekawie wytyczone szlaki rowerowe pozwalają sprawdzić swoje dotychczasowe umiejętności i je doskonalić. Planując ferie zimowe na Podhalu, mamy do wyboru wiele miejscowości ze świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Decydując się na domki Małe Ciche wielu gospodarzy oferuje oprócz przechowalni sprzętu także jego wypożyczenie. Zabytkowym obiektem w Małym Cichym jest Kościół parafialny św. Józefa. Świątynia została wzniesiona w latach 1969-72 z inicjatywy mieszkańców wsi, przede wszystkim braci Józefa i Jana Pawlikowskich, którzy ofiarowali dom na plebanię.

Co robić Małym Cichym?

Małe Ciche to niewielka miejscowość gdzie jest wiele szlaków biegnących w okolicy, które prowadzą do takich zakątków Tatr i Podhala jak: punkt widokowy na Gęsiej Szyi, Świątynia na Wiktorówkach, Rusinowa Polana oraz główne atrakcje – Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko i Rysy. Baza noclegowa jest bardzo dobra można wynająć domki Małe Ciche, apartament, kwaterę. Fantastyczne miejsce do podziwiania górski szczytów, z Rusinowej Polany należy udać się na zachód szlakiem zielonym na Gęsią Szyję (1490 m n.p.m.). Zabytkowym obiektem jest Kościół parafialny św. Józefa. Świątynia została wzniesiona w latach 1969-72 z inicjatywy mieszkańców wsi, przede wszystkim braci Józefa i Jana Pawlikowskich, którzy ofiarowali dom na plebanię. Tatry charakteryzują się obecnością ogromnej liczby niewielkich, niezwykle urokliwych kościółków, zazwyczaj wykonywanych z drewna.

Decydując się na noclegi Małe Ciche koniecznie trzeba odwiedzić słynne w całej Polsce, sanktuarium na Wiktorówkach – inaczej nazywane Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Rusinowej Polanie. Do sanktuarium można dojść niebieskim szlakiem, który prowadzi z Rusinowej Polany do Zazadniej. Jego powstanie związane jest z historią Marysi Murzańskiej. Sanktuarium ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców sąsiednich miejscowości, jest bowiem również często odwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy. Kilka razy przebywał w nim nawet sam Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, ponadto do tej kaplicy licznie przybywa także młodzież z całego kraju.