Gorce, Pieniny

Gorce to niewielkie pasmo położone pomiędzy Beskidem Wyspowym a Podhalem. Nie jest to tak popularne miejsce jak inne polskie góry, jednak z pewnością warte odkrycia i zwiedzenia ze względu na fantastyczne widoki i piękną przyrodę.
Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz o wysokości 1310 m n.p.m. i jest to charakterystyczny punkt tych gór przez fakt, że szczyt ten stanowi rozróg, od którego rozchodzą się inne grzbiety Gorców. Gorce w większości objęte są ochroną Gorczańskiego Parku Nardowego, który powstał 1982 roku i którego symbolem jest pięknie ubarwiona salamandra plamista – największy płaz ogoniasty w Polsce.
Gorce są doskonałym miejscem dla wielbicieli turystyki pieszej i narciarskiej ze wzgędu na liczne szlaki turystyczne i malownicze krajobrazy. Warto wspomnieć, że w Gorcach na turystów czekają również ścieżki edukacyjne, które szczególnie w dzieciach mają wzbudzić świadomość i zrozumienie potrzeby ochrony gatunków zwierząt i roślin występujących w tym i w innych chronionych

Pieniny są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, położone  w Karpatach Zachodnich. W sąsiedztwie Pienin leżą pasma górskie od północy Gorce, od południa Magura Spiska oraz Pogórze Spisko-Gubałowskie, od zachodu Kotlina Nowotarska , od północnego wschodu Beskid Sądecki.  Pieniny Spiskie są wysunięte na zachód, obejmują obszar ciągnący się od Dursztyna, przez przełom czorsztyński – Jezioro Czorsztyńskie ograniczone rzeką Białką i rzeką Dunajec. . Pieniny Środkowe to najciekawsza przyrodniczo i krajobrazowo część Pienin.  pomiędzy którymi płynie Dunajec tworząc słynny Przełom Dunajca leżą pomiędzy Niedzicą do Przełomu Dunajca i dalej od Sromowiec po Szczawnicę, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej znanymi szczytami tej części Pienin są Trzy Korony  Sokolica , Czertezik  oraz Zamkowa Góra 7 na które prowadzą wyznaczone szlaki turystyczne.miejscach.