Chochołów

Chochołów to niezwykle urokliwa miejscowość, która położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko – słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Muzeum Powstania Chochołowskiego mieści się w zabytkowej chałupie należącej niegdyś do zamożnego gospodarza, Jana Bafii. Chałupa Bafii typowa dla budownictwa podhalańskiego, a więc wykonana z płazów, konstrukcji zrębowej. Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami tj Kościelisko, Koniówką (od północy), Witów (od południa), Cichem Górnym, Dolnym i Środkowym (od wschodu) i słowacką Suchą Horą (od zachodu).

Cała miejscowość jest nazywana żywym skansenem, ze względu na to że Chochołów to wieś zbudowana prawie w całości z oryginalnych chałup góralskich. Z położonej na Słowacji sąsiedniej miejscowości Sucha Hora biegnie żółty szlak do Orawic, a z Witowa rozpoczyna się czarny szlak na Magurę Witowską. Z oddalonych o 15 km od Chochołowa słowackich Orawic rozpoczyna się z kolei kilka atrakcyjnych szlaków. Miejscowość ta zasłynęła dzięki świetnie rozbudowanym Basenom Termalnym. W skład wchodzi 30 basenów i beczek wypełnionych wodą termalną o właściwościach leczniczych i terapeutycznych. Hydromasaże w wodzie solankowej czy aktywny relaks w basenie pływackim, to nie które z atrakcji jakie czekają na turystów w obiekcie. Szeroki wachlarz usług mają również najmłodsi. ii typowa dla budownictwa podhalańskiego, a więc wykonana z płazów, konstrukcji zrębowej. Noclegi Chochołów to rozwinięta baza noclegowa oferująca noclegi w pokojach tj, kwatery prywatne, apartamenty, ośrodki wczasowe, domki, pensjonaty.

Cała miejscowość jest nazywana żywym skansenem, ze względu na to że Chochołów to wieś zbudowana prawie w całości z oryginalnych chałup góralskich. Wycieczkę tą doliną można urozmaicić sobie zwiedzaniem ciekawych jaskiń.